Nosič plátů WAS DCS - Warrior Assault Systems Dynamic Carrier System - recenze

V tomto článku máme před sebou máme zatím asi největší kus výbavy vůbec. Nosič plátů, konkrétně WAS DCS, neboli Warrior Assault Systems Dynamic Carrier System. Jde o jeden ze třech modelů využívaných v našem týmu a postupně spolu s NCPC nahrazuje zastaralý model LBT 6094 který jsme do nedávna používali. DCS já sám aktivně nosím už něco málo přes rok, takže jsem si stihl udělat poměrně solidní obrázek o tom kde strádá a kde vyniká, a to si dneska ukážeme.
DCS je největším sourozencem z moderní rodinky PC značky WAS, oproti jeho drobnějším příbuzným Recon a LPPC vám poskytne asi největší potencionální balistickou ochranu a rozhodně nejvíce prostoru pro všechny vaše „taktický cajky“. DCS je z těchto modelů a obecně vzato asi nejzastaralejší, ale to mu nebrání ve výkonu. Bohužel jen základní boky vesty jsou na obou stranách na suchý zip, takže je opravdu hlasité a zdlouhavé je zapnout. Oproti tomu Recon pracuje na systému Fastex spon a LPPC má nejmodernější trhací polymerové spony. Na druhou stranu, pokud jsou pro vás tyto možnosti důležité tak si můžete bez problému jiné boky dokoupit a vyměnit, jelikož WAS je chytrá firma a nedává boky na pevno, nýbrž i na zádech vesty je odklápěcí „flap“ kde si můžete stáhnout/povolit/vyměnit boky, jakkoliv chcete.
Ať to máme ze stolu, vesta je schopná pojmout až velikost L plátů tvrdé balistiky a 20x15 cm pláty měkké balistiky. Měkká balistika se dá stejně tak vložit i přímo do boků, plus si můžete za cca 600 KČ dokoupit set vnitřních kapes na tvrdou balistiku, které se prostě přichytí pomocí velcro panelů zevnitř boků.
Předností DCS
Největší předností DCS, ve které je pro mě zatím nepřekonaná jiným WAS modelem je pohodlí. To má na svědomí hned několik faktorů, za prvé je to kvalita a příjemnost materiálu, které jsou všechny velmi jemné, ačkoliv odolné, vesta je pocitově velmi měkká ale nikde se ani po delší době používání netrhá a ani není nikde pocuchaná od suchých zipů, což mě přivádí k další věci, suché zipy jsou naprosto skvěle provedené, nejsou zbytečně hrubé, nádherně drží a navrch nikde netrhají vaše oblečení, můj UBACS je prakticky nedotčený. Dále pohodlnosti také napomáhá to, že je celá vnitřní strana jak předního, tak zadního plátu pokrytá prodyšnou síťovou pěnou, 3D spacer, která se krásně zformuje a pak skvěle větrá, nikdy jsem neměl velké problémy s pocením ani v létě a nikdy jsem se nezapařil. Bonus je to že kolem horního lemu už není tahle pěna, ale nahradila jí velmi jemná prošívané látka, takže vás případně nebude dřít na kůži, pokud máte triko, tílko apod. Dalším faktorem nahrávajícím pohodlnosti a versatilitě DCS je výborné rozdělení váhy, to samozřejmě záleží také na tom, jak chytře si vy sami rozdělíte sumky, ale co se snažím říct je, že vesta exceluje, pokud ji potřebujete mít naloženou. V tomhle ohledu například Recon a LPPC strádají, protože mají velmi úzké plátové kapsy a jednoduché troj-pruhé křídla úplně nedávají velké sumky a vybavení na nich pak poletuje, když je moc naložíte, to se vám tady nestane, boky jsou plné, pošité třemi radami mole a uvnitř vyztužené ohebnými plastovými deskami (Ty se dají vyndat, pokud potřebujete měkké boky), díky tomu není problém mít moky plně osazené sumkami a stejně bude vesta pevně držet a krásně se nést. Navrch toho dostanete v základním balení i vnitřní sumku na vysílačku, která se jednoduše přichytí na velcro z vnitřní strany bočnic. Tato sumka je naprosto výborně polstrovaná dvěmi řadami polštářků, díky kterým vás vaše vysílačka nikdy nebude tlačit. A naposledy jsou tu ramínky, ty jsou velmi úzké, takže ti z vás, kdo mají v oblibě spíš širší ramena typu LBT, tak si možná budete muset sehnat vlastní podložky, ale za mě ramínky DCS složí perfektně a vůbec nepřekáží, jelikož vesta sama o sobě není nějak extra široká, tak velmi dobře rozkládají váhu. A další výhodou je rychloodepínání na levém rameni, které je zajištěno fastex sponou, schovanou v elastickém krytu. Díky ní můžete vestu jednoduše nasadit i sundat bez toho abyste si museli sundat helmu, požaduje-li to situace.
Co se týká materiálů tak je nosič, jak jsem zmiňoval výše velmi příjemné, ale odolně zpracovaná. 90% je šito z vaší standardní 1000D Cordury a WAS uvádí že všechny použité materiály jsou upravené tak, aby zanechávaly co nejmenší IR stopu, bohužel, nevlastním Thermo ani Vnocikuk, takže to jsem zatím neměl šanci otestovat. Ale WAS je velmi spolehlivá značka, tudíž si myslím, že by na tom mělo být něco pravdy. Další skvělou věcí je potažení horních třech pruhů molle vazby velcro vrstvou na obou plátech, ta je kvalitně našitá a nikdy se nepáře a nezatrhává. Molle palsy samotné jsou velmi pevné a nějak se nepoškozují ani při zavěšení velmi těžkých sumek typu kulometných beden apod. V neposlední řadě musím zmínit mou velmi oblíbenou vlastnost předního flapu a to tu, že molle vazba zde nemá mezery, naopak je tu pt řad po šesti sloupcích hned u sebe, což krásně vynahradí absenci odnímatelného flapu. Navrch ještě na obou spodních rozích jsou našitá obyčejná očka z Cordury díky kterým se celá přední kapsa krásně odepíná i pokud zde máte hodně sumek.
Bonusem je také kompatibilita se všemi doplňky nosičů od WAS jako je například velcro ledvinka WAS nebo jak jsem zmiňoval výše, vyměnitelné bočnice všech typů. Tím se opět dostáváme k vysoké modularitě samotného nosiče, ale to bych se opakoval. Nakonec musím ještě zmínit, že k nosiči dostanete zdarma vycpávky plátových kapes, které slouží zároveň jako taková „šoková pěna“, ale je to více méně opravdu jenom opravdu hezká vycpávka, pokud nemáte pláty, které chcete dovnitř dát.
Finálním verdikt je tedy opravdu velmi pozitivní. DCS je výborná modulární vesta, která je zároveň za mě jednou z nejpohodlnějších na trhu. Jeho nejspíše jedinou nevýhodou je lehce zastaralý zapínací systém, který se však dá velmi snadno a relativně levně nahradit. Za cenu zhruba 4200 KČ je stále mezi spíše budget volbami nosičů a myslím si že v poměru cena/výkon naprosto exceluje a můžu ji vřele doporučit každému kde hledá nový nosič plátů a nemůže se rozhodnout.